WYKŁADOWCY ORAZ JURY


Anna Zoll
(członek jury oraz wykładowca)
Scenarzysta, reżyser oraz producent. Specjalizuje się w filmach krótkometrażowych o tematyce społecznej. W marcu 2018 roku stworzyła 3 minutowy film HEART THERAPY, który zajął 2 miejsce na Festiwalu Filmowym w Cannes w Nespresso Talents. Do innych wybitnych dzieł Anny Zoll należą takie produkcje jak: YOU CAN’T SEE ME, SPIDER, czy projekt DANCING LETTERS. W 2019 roku, była w Polsce ambasadorką Nespresso Talents, a od 2020 roku, jest nie tylko ambasadorem, ale również członkiem konkursowego jury.


Grzegorz Chołuj
(wykładowca oraz członek jury)
„Człowiek renesansu” – działa na pograniczu psychologii, filozofii, sztuki i biznesu. Aktor zawodowy – po studiach na Wydziale Aktorskim PWST we Wrocławiu związał się na kilkanaście lat z Teatrem Nowym w Poznaniu. Reżyseruje. Trener rozwoju osobistego, psychoterapeuta – wspiera firmy i osoby indywidualne. Tworzy bardzo oryginalne i skuteczne projekty rozwojowe dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Uwielbia góry i wodę – od morskich głębin po rwące rzeki. Mąż Elwiry oraz Ojciec Wiwiany i Igora.


Wacław Mączyński – 2K4K
(członek jury oraz wykładowca)
Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Produkcji Filmowej i Telewizyjnej na PWSFTiTv w Łodzi. Założyciel studia animacji SQMStudio i Poznańskiej Wytwórni Filmowej, wypożyczalni sprzętu 2K4K, ekspert Poznan Film Commision.
Związany z branżą filmową od 15 lat, pracował głównie przy produkcjach komercyjnych, ma na koncie kilkadziesiąt reklam, filmów wizerunkowych, explainerów. Chętnie angażuje się w projekty autorskie: teledyski, krótkie metraże, przedsięwzięcia sceniczne.


Rafał Jerzak
(członek jury oraz wykładowca)
reżyser,operator, podróżnik
Film to moje życie…, pierwszą kamerę kupiłem w 1988 roku. Za jej pomocą zrealizowałem swój pierwszy film parodie filmu Pluton ,potem sprawy potoczyły się lawinowo. Jestem absolwentem łódzkiej filmówki. Jako reżyser i operator  zrealizowałem kilka filmów fabularnych min: „3 km do Raju”,” Afryka”, „Speed love” a także kilkanaście filmów dokumentalnych .Pracowałem min z Bogusławem Wołoszańskim, Łukaszem Barczykiem, Eugeniuszem Korinem, Adamem Sikorą etc. Dużo podróżuję po świecie gdzie zrealizowałem min: obrazy dokumentalne-„Dom” film o Gruzji czy też „Przedpokój do  Raju” o barokowej muzyce Indian boliwijskich. Wykładam w poznańskim STA, prowadząc zajęcia z filmu. Moje pasje poza filmowe to: malarstwo, literatura i astronomia.


Łukasz Glewicz
(członek jury)
Operator, twórca, producent.  Porzucił nudna prace w korporacji by zająć się tym co kochał od zawsze. „Filmowanie to moja pasja od najmłodszych lat. Nie miałem warunków by zająć się tym fachem na początku swojej kariery zawodowej. Praca w banku dała mi na start możliwość stabilizacji finansowej, ale nigdy nie dawała mi satysfakcji. Determinacja oraz cierpliwości pozwoliły w ciągu kilku lat zrobić milowy krok i zaistnieć w branży filmowej. Dlatego dziś chętnie wspieram i pomagam młodym filmowcom na początku swojej drogi.”
Autor zdjęć do takich teledyskow jak: Adi Nowak – Hello Win! / Jestem Alpha- wayout / Lincz – Don’t get me wrong. / FA MAS FEAT. DONGURALESKO x DJ SOINA – Żyj po swojemu. Twórca kontentu oraz producent reklam internetowych dla wielu marek branży beauty. Ambasador marki SHAPE, BEBOB Bateries, F&V Light. Miłośnik kamer RED


James Bahr – Collegium da Vincii
(wykładowca)
Prowadzi agencję AdFather zajmującą się budowaniem wizerunku marki na rozmaitych płaszczyznach marketingowych (strategia – branding – social media – web – video – photo – design). Wcześniej zawodowo związany z agencjami: GPD Agency, JUST oraz Sixtyone Yards. Jako członek zespołów tworzących kampanie reklamowe na płaszczyznach ATL i BTL pracował przy projektach dla takich marek jak m.in. Credit Agricole, Lidl, Żywiec, Żabka, Coconaut®, Aviva, PGE, Tubądzin, PSB Mrówka, Purella, Stihl.


Aleksandra Ławska – Short Waves Festival
(wykładowca)
koordynatorka programu na Short Waves Festival. Pracowała przy wielu interdyscyplinarnych projektach, włączających działania edukacyjne z zakresu tworzenia wydarzeń filmowych, współorganizowanie pokazów plenerowych, budowanie programów filmowych oraz dystrybucję krótkich metraży. Związana z Fundacją Ad Arte, gdzie obecnie pracuje na stanowisku koordynatorki projektów.


Agnieszka Czaplewska
(wykładowca)
Doświadczenie w pracy przy wydarzeniach kulturalnych zaczęła zbierać w ramach wielu działań wolontaryjnych dla festiwali związanych z kulturą i sztuką, takich jak: Short Waves, Ethno Port, Globaltica czy Slot Art. Od trzech lat współpracuje z Fundacją Ad Arte przy projektach związanych z wydarzeniami wychodzącymi poza ramy standardowych projekcji filmowych oraz warsztatach. Obecnie w ramach Short Waves Festival reprezentuje Biuro Gości, realizuje filmowe domówki Random Home Cinema i po raz kolejny koordynuje pracę wolontariuszy. Miała również okazję pracować przy Off Cinema Festival oraz Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino, jak i realizować studencki projekt miesiąca wystaw AK 30. Fotografuje i mówi w wielu językach obcych. 


Janusz Piwowarski
(wykładowca)
Operator kamery, od 1975 r. pracownik TVP Poznań, następnie współpracownik tej stacji oraz stacji komercyjnych. Tajniki pracy poznawał od stanowiska pomocy w zawodzie filmowym do operatora kamery. Współpracuje z kilkoma Agencjami Reklamowymi i Telewizyjnymi oraz Uniwersyteckim Studiem Filmowym UAM. Autor zdjęć do kilkudziesięciu filmów dokumentalnych i kilkunastu cykli telewizyjnych. Instruktor filmowy I kat. Prowadził zajęcia na warsztatach filmowych, w Studium Realizacji Filmowo Telewizyjnej oraz dla studentów filmoznawstwa UAM. Od kilku lat instruktor prowadzący Pracownię Filmową w CK Zamek w Poznaniu. Od lat współpracuje z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, biorąc udział w 25- letniej historii warsztatu Wielka Przygoda z Filmem, obejmującym od kilku lat grupy dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Działacz kultury, organizator ponad 30 edycji Wielkopolskich Porównań Filmowych, współorganizator od początku do już 22 edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego OFF CINEMA (obecnie Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA).


Adrianna Woroch
(wykładowca)
Doktorantka w Instytucie Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autorka książki Kicz i piękno w twórczości Paola Sorrentina na przykładzie dzieł: „Wielkie piękno”, „Młody papież”, „Wszystkie odloty Cheyenne’a” oraz „Młodość”. Poza organizacją licznych konferencji naukowych, uczestniczy także w wielu wydarzeniach filmowych i kulturalnych. Interesuje się między innymi: współczesnym kinem bliskowschodnim, autorefleksyjnością w kinie oraz związkami filmu i innych mediów. Poza uczelnią – miłośniczka podróży i psów 🙂


Rafał Pijański
(wykładowca)
Studiował w FILMÓWCE w Łodzi na wydziale „organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej PWSFTViT – pasjonat animacji 3D, technologii rejestracji obrazu oraz postprodukcji w filmie – od dziecka – operator filmowy, operator steadicam, montażysta filmowy i fotograf. Od zawsze wykorzystywałem komputer do pracy z filmem. Pierwsze czołówki robiłem na ZX SPECTRUM + gdzie programy były wgrywane z kasety magnetofonowej… i miały maksymalnie 8 kolorów. Autor setek animacji i efektów do reklam telewizyjnych – od drugiej klasy szkoły średniej wykonujący animacje zawodowo. Odpowiedzialny za efekty komputerowe i postprodukcję w filmach „Układ Zamknięty” reż. Ryszard Bugajski, „Kamerdyner”reż Filip Bajon


Ewa Sobolewska
(wykładowca)
Z wykształcenia polonista i teatrolog. Producent, producent wykonawczy, redaktor filmów animowanych. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (1977). W latach 1980-2001 związana zawodowo (redaktor, dyrektor, spec. ds. promocji, kierownik produkcji) z TV Studiem Filmów Animowanych – TVP S.A. w Poznaniu. Po przekształceniu TVSFA w spółkę pracowniczą, Prezes TV Studia Filmów Animowanych Sp. z o.o. (od 2001) oraz Prezes Fundacji AnimaFilm (od 2006). W latach 1980-2019 współpracowała przy produkcji ponad 300 krótko i średniometrażowych filmów animowanych. Poznańskie Studio jest laureatem 202 nagród i wyróżnień na festiwalach krajowych i międzynarodowych. Producent, współredaktor serii filmów animowanych dla dzieci „Baśnie i bajki polskie” (48 nagród, serial sprzedany do 47 krajów) i serii „Miś Fantazy” (5 nagród, serial sprzedany do 35 krajów). Producent, redaktor filmów niezależnych współfinansowanych przez PISF (od 2005). Nagrody Indywidualne: Hollywood Eagle Animation Award (producent), Dyplom Uznania za szczególny wkład w rozwój polskiego filmu animowanego; Nagroda Prasowa – Moje Oscary, Prof. Marka Hendrykowskiego za produkcję filmu „O największej kłótni”; Juror festiwali animacji m.in. w Poznaniu, Krakowie, Rimini, Łodzi, Lublinie. Kurator wystaw plastyki filmowej m.in. w Chicago, Bolonii, Bratysławie, Poznaniu, Łodzi. Opracowała i prowadzi autorski program edukacji filmowej dla dzieci i młodzieży (ponad tysiąc spotkań), za który otrzymała dyplom uznania od Wojewody Wielkopolskiego. Prowadzi także warsztaty edukacyjne w sieci kin społecznościowych „Kino za Rogiem” oraz w ramach projektu „Polska Światłoczuła”. Ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Regionalnych Funduszy Filmowych. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich.


Marcin Dęga
(wykładowca)
Marcin Dęga urodził się w 1977 roku w Stargardzie Szczecińskim. Ukończył studia pianistyczne w klasie Ewy Kandulskiej-Jakóbczyk w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Dodatkowo rozwijał umiejętności w zakresie gry klawesynie, a także studiował kompozycję u Jana Astriaba. Otrzymał wyróżnienia w Konkursie Duetów Fortepianowych w Toruniu, Konkursie Muzyki Kameralnej we Wrocławiu i Szkolnym Konkursie dla Młodych Kompozytorów. Laureat dwóch edycji konkursu kompozytorskiego „Srebrna Szybka” w Krakowie, stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki. Zdobywca II nagrody w Konkursie Kompozytorskim im. A. Krzanowskiego w Bielsku- Białej. Kilkakrotny finalista Konkursu Muzyki XX i XXI wieku w Radziejowicach. Uczestniczył w warsztatach dla młodych kompozytorów i pianistów w Rostocku, Stuttgarcie i Bystrzycy Kłodzkiej. Artysta chętnie współpracuje z wokalistami, instrumentalistami i chórami. Zdobywca wielu dyplomów wyróżnienia dla pianistów akompaniatora. Pedagog Zespół Szkół Muzycznych w Poznaniu.